Drzewce

Drzewce

Wieś rozrzucona wśród lasów Puszczy Noteckiej na pn. od Międzychodu. Założona w 1724 r. na terenie lasów i nieużytków jako wieś olęderska.Na pn. od wsi, wśród lasów, hitlerowcy urządzili miejsce kaźni. Miejsce to upamiętnione jest skromnym głazem z tablicą. W kwietniu i maju 1941 r. Niemcy zwozili tu samochodami osoby nie ustalonej narodowości, mordowali i grzebali we wspólnym grobie. W lipcu 1944 r. zwłoki odkopano i spalono na pobliskiej polanie, popioły zaś oprawcy zebrali i wrzucili do Warty. Palenie zwłok trwało ok. 2 tygodni. Na podstawie ilości kierowanych tu transportów liczbę ofiar określa się na ok. 600 osób.GORAJ-Wieś położona 1,5 km na pn. od szosy Poznań-Gorzów i linii kolejowej, w pobliżu dość znacznych wzniesień morenowych, dochodzących do ponad 110 m n.p.m.
Pomiędzy Gorajem a Nowinami latem 1944 r. Niemcy założyli obóz dla ok. 3000 jeńców włoskich zatrudnionych przy budowie fortyfikacji wznoszonych nad Wartą. Wielu jeńców zmarło z wycieńczenia i chorób. Obóz zlikwidowano w styczniu 1945 r. Kościół zbudowany w 1679 r. jest jednym z nielicznych na terenie Wielkopolski kościołów renesansowych. Bogatsze formy posiada w elewacji frontowej, skromniejsze w tylnej. Północna ściana kościoła podparta jest potężnymi przyporami, dobudowanymi w okresie późniejszym. Zabytkowe wyposażenie wnętrza stanowią wczesnobarokowe ołtarze. Cennym zabytkiem jest obraz Sio. Anny, przypominający cechowe obrazy Wielkopolski z tego okresu, z pewnymi pozostałościami malarstwa gotyckiego.
We wsi znajduje się jedno z gospodarstw Kombinatu PGR Goraj. Na pd. – w pobliżu stacji – żwirownia, produkująca kruszywo dla celów budowlanych. W parku – za zabudowaniami PGR idąc od stacji – rośnie stary cis, którego obwód przekracza 2 m. KŁOSOWSKIE JEZIORO-Położone 5 km na zach. od Sierakowa w Puszczy Noteckiej. Jest rynnowym jeziorem polodowcowym o pow. 142 ha, z dwiema wyspami i półwyspem. Ciągnie się na długości 3,3 km – od Kukułki do Chorzępowa. Z Wartą połączone jest wąskim strumieniem. Na pn.-wsch. brzegu jeziora spotkać można rzadką „roślinę – ostrołódkę kosmatą.
Czaple Wyspy – taką nazwę noszą dwie wyspy, znajdujące się na jeziorze i stanowiące rezerwat przyrody. Rezerwat utworzony w 1957 r. obejmuje wyspy 7,29 ha i pas przybrzeżnych wód, szerokości 30 m. Wyspy porośnięte są lasem mieszanym. Na pn., mniejszej wyspie, znajduje się kilka pięknych dębów. Pośrodku głównej wyspy rozłożyła się – znana od dawna – kolonia czapli. Pierwszy jej opis spotykamy w 1848 r., kiedy liczyła ok. 150 gniazd. Niegdyś czaple gnieździły się również na mniejszej z wysp. W 1956 r. były tu 202 gniazda, z czego 152 zamieszkałe. Obecnie 1981 r. zamieszkałych jest ok. 50 gniazd. Gniazda –
średnicy ok. 0,5 m – rozmieszczone są głównie na dębach i sosnach. Każdej wiosny z zielonkawych jaj w każdym gnieździe wykluwa się 4 do 5 piskląt. Czaple rzadko żerują na Jez. Kłosowskim. Najczęściej można je spotkać na jeziorach sąsiednich: Barlin, Mniszyn oraz nad Lutomskim. Wyspy zamieszkują sporadycznie kormorany. Żywią się one rybami podobnie jak czaple
świetnie nurkują. Jest to jedna z nielicznych ich kolonii w Polsce, licząca przeciętnie ok. 25 ptaków. Tutaj mają również swoje siedziby kania czarna, sokół wędrowny, myszołów, dudek oraz dzięcioły: czarny średni. Okresowo pojawia się żuraw popielaty. Licznie reprezentowane są pospolite gatunki ptaków wodnych. W okresie międzywojennym gnieździł się tutaj także orzeł bielik jedyne miejsce w Wielkopolsce. Wzdłuż wsch. brzegów jeziora wiedzie szlak P-15.
0,5 km od pn. krańca Jez. Kłosowskiego znajduje się leśniczówka Kukułka, położona nad dawnym stawem młyńskim, w dolinie strumienia zasilającego Jez. Kłosowskie. Na torfowisku, 2 km na pn. zach. od leśniczówki ciekawa flora, m.in. owadożerna rosiczka okrągłolistna, bagno, żurawina błotna.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.