Odrębności folkloru na terenie woj. białostockiego występują bardzo wyraźnie. Prowadzi tutaj działalność Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne patronując różnym zespołom artystycznym. Muzułmański Związek Wyznaniony w oparciu o dwa czynne meczety w Boho-nikach i Kruszynianach pielęgnuje dawne obrzędy. Artystyczna twórczość ludowa mieszkańców województwa białostockiego żywo interesuje całe społeczeństwo, o czym świadczą różnorodne widowiska, występy zespołów folklorystycznych oraz wystawy sztuki. Niejednokrotnie całe wsie zajmują się garncarstwem, tkactwem, wikliniar-stwem, wyrobami ze słomy. W wielu miejscowościach umiejętności w zakresie ludowych wyrobów artystycznych przechowały się od wieków, np. w Janowie, Czarnej Wsi Kościelnej, Kuźnicy Białostockiej, Jakubowskich i in. Szczególną uwagę zwracają dwuosnowowe tkaniny wełniane wykonywane w ośrodkach tkactwa ludowego w okolicach Sokółki i Janowa. Nieomal w co drugim domu znajdują się krosna, na których kobiety wiejskie od pokoleń tkają barwne tkaniny eksponowane wielokrotnie na wystawach w kraju i za granicą. Twórcami ludowymi opiekuje się „Cepelia”, Muzeum Okręgowe i Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Białymstoku skupiający w swoich szeregach ponad 400 twórców. Warszawskie Muzeum Etnograficzne również niejednokrotnie nabywa do swoich zbiorów eksponaty zgromadzone na wystawach i konkursach. Wojewódzki Dom Kultury i jego placówki terenowe organizują co roku plenery i różnorodne przeglądy amatorskiej twórczości plastycznej. Organizowane są również konkursy i przeglądy zespołów piosenkarskich i tanecznych.
Tradycje budownictwa wiejskiego zostały zachowane poprzez przeniesienie bardziej interesujących obiektów do skansenu w Ciechanowcu znajdującego się obecnie na terenie sąsiedniego woj. łomżyńskiego.
Największą dotychczas rolę w gospodarce województwa odgrywa tradycyjny przemysł włókienniczy. Reprezentowane są również inne gałęzie wytwórczości: przemysł spożywczy, drzewny, metalowy, eletrotechniczny a nawet szklarski. Największe zakłady to: Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Fasty”, Fabryka Przyrządów i Uchwytów „Ponar-Bial” w Białymstoku, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach, Białostockie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Sierżana i Białostockie Zakłady Mięsne. Należy także wymienić Zakłady Przemysłu Wełnianego im. E. Plater w Wasilkowie, Fabrykę Maszyn Rolniczych „Agromet” w Czarnej Białostockiej, Zakłady Stolarki Budowlanej w Sokółce, Hajnowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego, Hutę Szkła w Białymstoku, Cukrownię w Łapach, Unitra–Biazet w Białymstoku, Kopalnię Kredy w Mielniku i in. Należy podkreślić, że większość tych zakładów powstała w Polsce Ludowej i stanowi jedno z największych osiągnięć woj. białostockiego okresu powojennego. Stare zakłady uległy rozbudowie i modernizacji. Produkcja przemysłowa województwa przeznaczona jest nie tylko na
Według danych na koniec 1977 r. ogólny obszar woj. białostockiego wynosił 1.005,3 tys. ha, w tym użytki rolne zajmowały 625,7 tys. ha, co stanowiło 3,26% użytków kraju. Na powyższy areał składały się: grunty orne 69,4%, łąki 17,4%, pastwiska 12,8%, sady 0,4%. W niedalekiej przyszłości w związku z budową dużego zakładu „Hor-tex” w Siemiatyczach powierzchnia sadów wzrośnie. Zwiększy się także w wyniku prac melioracyjnych obszar łąk. Lasy zajmują 29,4% powierzchni województwa, nie-uiytki i inne grunty 8,3%. Struktura własnościowa użytków rolnych przedstawia się następująco: gospodarstwa
Po wyzwoleniu nastąpił w województwie białostockim szybki rozwój oświaty i kultury. Zlikwidowano analfabetyzm, utworzono szeroką sieć szkół podstawowych i średnich. Poza liceami ogólnokształcącymi szkolnictwo średnie reprezentują różnorodne szkoły zawodowe, technika, studia pomaturalne. Białystok posiada obecnie dwie samodzielne wyższe uczelnie — Akademię Medyczną i Politechnikę Białostocką, oraz 3 filie wyższych uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Największy rozwój osiągnęła Filia Uniwersytetu Warszawskiego. Łącznie liczba studentów przekroczyła już 11.000 osób. Należy podkreślić, że przed II wojną nie było tutaj żadnej wyższej uczelni. W Białymstoku pracuje także Ośrodek Badań Naukowych oraz rozwija działalność Białostockie Towarzystwo Naukowe. Poza Białymstokiem poważnym skupiskiem instytucji naukowych jest także Białowieża. Znajduje się tam Zakład Badania Ssaków PAN, Pracownia Badania Lasów Pierwotnych Instytutu Badawczego Leśnictwa, Stacja Geo-botaniczna Uniwersytetu Warszawskiego.
W Białymstoku znajdują się: teatr dramatyczny i teatr lalek. Jest również orkiestra symfoniczna, filharmonia, Wojewódzki Dom Kultury i Miejski Dom Kultury. Domy kultury są również na terenie całego województwa w większych ośrodkach miejskich i gminnych. Spośród zespołów amatorskich wyróżniają się istniejące od 1953 r. Chór Akademii Medycznej i białoruski zespół „Kałaski”. Jest także Biuro Wystaw Artystycznych, oddziały związków plastyków, literatów, dziennikarzy; działa Białostockie Towarzystwo Kulturalne, Towarzystwo Muzyczne, Taneczne i in. Oprócz Towarzystwa Przyjaciół Białegostoku podobne towarzystwa działają także w wielu miastach i niektórych wsiach.
Prasę reprezentują: „Gazeta Współczesna”, będąca or-
ganem KW PZPR, „Niwa” — tygodnik wydawany w jęz. białoruskim, miesięcznik „Kontrasty”, wydawany przez Białostockie Wydawnictwo Prasowe i drukowane w Białostockich Zakładach Graficznych. Czwarte pismo „Nowa Wieś” wydawane jest przez wydawnictwo olsztyńskie, przy czym filia olsztyńskiego wydawnictwa „Pojezierze” również znajduje się w Białymstoku. Ukazują się też sukcesywnie Roczniki Akademii Medycznej i Rocznik Białostocki, będący organem Muzeum Okręgowego w Białymstoku. Białostockie Towarzystwo Naukowe wydaje Acta Baltico-Slawica a Oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wspólnie z Ośrodkiem Badań Naukowych — „Region Białostocki”. W Białymstoku pracuje rozgłośnia Polskiego Radia wraz z ośrodkiem telewizyjnym.